wtorek, 5 stycznia 2016

Na rzucanie palenia nigdy nie jest za późno

Tak naprawdę wielu z nas nie docenia faktu, że nic poważnego nam nie dolega i jesteśmy w stanie normalnie żyć i funkcjonować. Jeśli obudziłeś się dzisiaj bardziej zdrowy niż chory to bez wątpienia jesteś szczęściarzem, bo... milion osób właśnie dziś opuści naszą planetę. Mimo tego, że ludzie to istoty rozumne to sami sobie robimy pod górkę uzależniając się i wpadając w nałogi, które zamiast dawać zdrowie zbliżają nas do trumny.

Alkohol, kawa, papierosy, narkotyki - nic z tych rzeczy nie zwiastuje nic dobrego, a jednak jak już się zacznie to ciężko z tego wyjść. Najgorszy i najbardziej powszechny nałóg to właśnie palenie papierosów przez który rocznie umiera 100 tysięcy Polaków. Nałogowy palacz jest 5 razy bardziej narażony na zawał serca oraz wielokrotnie więcej na choroby układu oddechowego i nie tylko. Warto zdać sobie sprawę z tego, że palenie nie przynosi żadnych korzysci, a wręcz przeciwnie same straty zdrowotne, majątkowe, a nawet potrafi popsuć relacje z najbliższymi.

Pozytywne aspekty odstawienia nikotyny


Rzucanie palenia wiąże się z wieloma pozytywami i gdy po kilku latach udało się wytrwać kilka dni bez fajki można być z tego dumnym i zyskać jeszcze większą motywację aby zostało tak już na zawsze. Gdy po długich refleksjach faktycznie doszliśmy do wniosku, że trzeba z tym skończyć i decyzja została już podjęta należy to dobrze zaplanować. Osobom, które wypalały od 15 do 20 papierosów dziennie na początek zaleca się ograniczenie chociaż o 50% przy czym dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie "dziennika palacza". Odnotowuje się w nim wszystkie spalone fajki z konkretnie podaną godziną oraz myślami towarzyszącymi tej chwili - pozwala to na uświadomienie sobie jak bardzo nałóg jest zaawansowany i wyciągnięcie wniosków w jakich sytuacjach najczęściej sięgamy po papierosa.

Pomoc w rzucaniu palenia


Pomoc w odstawianiu nikotyny znajdziemy zawsze u lekarza, który przedstawi zagrożenia płynące z palenia tytoniu oraz doradzi jak skutecznie walczyć z głodem nikotynowym. Stosuje się środki wspomagające rzucanie palenia takie jak plastry czy gumy i coraz częściej przynosi to pożądane rezultaty. Oczywiście dużo zależy od naszej silnej woli oraz tego jak bardzo chcemy pozbyć się tego nałogu, ale osoba logicznie myśląca wie, że szkoda życia na palenie papierosów. Lepiej zająć się sportem i zdrową dietą, która już po kilku dniach stosowania pozwoli na lepsze samopoczucie i radość z samych siebie, że weszliśmy na dobrą drogę. Metody rzucania palenia to dla każdego sprawa głęboko indywidualna, ale każda, która powstrzymuje chęć sięgnięcia po papierosa jest dobra. Powodzenia!